produkcja własnych kosmetyków

Produkcja własnych kosmetyków w domu.

Produkcja własnych kosmetyków niewątpliwie jest bardzo przyjemnym i satysfakcjonującym zajęciem. Począwszy od tworzenia receptury dopasowanej do własnych potrzeb, po samo jej wykonanie. Nie mówiąc już o przyjemności ze stosowania domowych kosmetyków. Świadomość tego, że wszystko co znalazło się w składzie naszego wyrobu nam służy i ma konkretny cel oraz duma, że został stworzony samodzielnie jest nieoceniona. Jednakże żeby rzeczywiście tak było oraz żeby kosmetyk nam nie zaszkodził, warto zapoznać się z podstawowym informacjami i zasadami tworzenia kosmetyków. Dlatego zanim wpadniecie w twórczy szał wspólnie zastanówmy się co jest Wam potrzebne.

Produkcja własnych kosmetyków – podstawowe zasady

Zacząć należy od zasad higieny, a właściwie wdrożenia Dobrej Praktyki Produkcyjnej (GMP). Jest to nic innego jak zestaw standardów stosowanych w produkcji przemysłowej obowiązujących branżę kosmetyczną, ale również spożywczą, czy farmaceutyczną. Odtąd nasza kuchnia musi zamienić się w małe laboratorium. Chociaż tworząc kosmetyki na własny użytek nie obowiązują nas wszystkie wymogi prawne, to jeśli chcemy aby nasze wyroby miały wysoką jakość to musimy przestrzegać pewnych zasad. Podstawą jest więc odpowiednia higiena – zarówno nasza, jak i naszego otoczenia, a wszystko po to aby uniknąć zanieczyszczenia kosmetyku.

W tym wypadku dobra praktyka produkcyjna to tzw. zdrowy rozsądek. Obejmuje ona mycie rąk, używanie rękawiczek i odzieży ochronnej, rutynowe czyszczenie i dezynfekcję sprzętu, przestrzeni roboczej oraz pojemników. Te proste czynności są w stanie zapewnić bezpieczeństwo końcowego produktu do pielęgnacji skóry i jego dłuższą trwałość.

Podstawowe przyrządy i akcesoria do produkcji własnych kosmetyków

Na samym początku przygody z wykonywaniem domowych kosmetyków nie ma potrzeby inwestowania w drogi, specjalistyczny sprzęt. Najpewniej większość niezbędnych rzeczy znajdziemy w kuchennych szafkach. Co się przyda?

Termometr

Niezbędny do mierzenia temperatury podczas łączenia ługu z olejami przy produkcji mydła, ale także fazy wodnej i olejowej podczas wykonywania kremów. Osobiście najchętniej korzystam z termometru bezdotykowego na podczerwień, gdyż nie trzeba go każdorazowo czyścić jak w przypadku termometru cukierniczego z sondą.

Waga elektroniczna

Komentarz wydaje się być zbędny, waga przy produkcji własnych kosmetyków jest niezwykle przydatna. Początkowo wystarczy waga, która waży z dokładnością do jednego miejsca po przecinku. Jeśli jednak od razu chcemy zaopatrzyć się w sprzęt na dłużej postawmy na wagę z dokładnością do 0,01 g. Taka pozwoli na dokładniejsze odmierzanie składników.

Blender i spieniacz do mleka

Bender ręczny to coś bez czego ciężko będzie nam rozpocząć własną manufakturę. Jest podstawowym narzędziem przy wykonywaniu mydeł oraz kremów. Przy produkcji tych drugich możemy jeszcze posiłkować się spieniaczem do mleka, jednakże tylko wtedy gdy przygotowujemy niewielki ilości naszego kosmetyku. Nie trzeba od razu kupować oddzielnego sprzętu do robienia kosmetyków, jednak jeśli korzystamy z tego samego co podczas gotowania pamiętajmy by go dokładnie umyć (zarówno przed, jak i po).

Miski i miarki

W moim odczuciu do must-have należy zaliczyć szklany dzbanek z miarką, który ma wiele zastosować. Ponadto przyda się kilka większych i mniejszych misek, czy pojemników w których można odmierzać składniki, mieszać kremy, czy podgrzewać tłuszcze stałe w celu rozpuszczenia. Szkło jest trwałym i łatwym do czyszczenia materiałem nie wchodzącym w reakcje z większością związków chemicznych, ale sprawdzą się też miski metalowe lub plastikowe. Do odmierzania małych ilości płynów przydatne są łyżki miarowe, z których zresztą także korzysta się w kuchni.

Pojemniki, foremki

Wszelkie foremki, a zwłaszcza silikonowe, przydadzą się by nadać kształt naszym mydłom, czy balsamom w kostce. Nigdy dość słoiczków, opakowań z atomizerem, z pipetą i pompką. Nie ma potrzeby kupowania wszystkiego od razu. Warto zastanowić się jakiego rodzaju kosmetyki chcemy zrobić i w czym umieścimy nasz finalny produkt.

Uwaga – w miarę tworzenia własnych kosmetyków w domu ludzki mózg nabywa szczególną umiejętność. Zaczyna dostrzegać w naszym otoczeniu wszelkie opakowania i pojemniki , które później będziemy mogli wykorzystać np. po wykorzystanych już kremach. Jest to bardzo przydatna umiejętność, ale ma jedną wadę i łatwo doprowadza do mani zbieractwa i zagracania naszej przestrzeni 🙂 A tak zupełnie serio, warto nadawać przedmiotom drugie życie. Wykazując się odrobiną kreatywności możemy np. z opakowania po Pringlersach zrobić okrągłą formę do mydła.

Silikonowa szpatułka

Do mieszania i przekładania składników oraz gotowych wyrobów.

Moździerz/malakser 

Może okazać się, że długo nie będziecie go potrzebować, aż nagle poczujecie jego dotkliwy brak. Może się tak zdarzyć na przykład gdy będziecie potrzebowali rozetrzeć w zioła, przyprawy, czy chociażby mocznik, który czasami występuje w postaci granulek. Przy zamawianiu moździerza przez internet nie dajcie się zwieść fotografiom, które często nie odzwierciedlają rzeczywistego produktu. Najlepiej sprawdzi się moździerz wykonany z kamienia, porcelanowy lub ceramiczny.

Papierki wskaźnikowe do pomiaru pH/ pH-metr

Jeśli tworzysz produkty na bazie wody, musisz mierzyć pH swoich kosmetyków. Pomiar ten jest konieczny, jeśli chcesz, aby Twoje preparaty były bezpieczne i stabilne. Dobrej jakości paski pH, to dobry i niedrogi wybór, zwłaszcza gdy dopiero zaczynasz. Później, gdy zapragniesz bardziej precyzyjnych i dokładnych pomiarów warto zainwestować w profesjonalny pH-metr.

Podsumowanie

Jak widać, nie trzeba się od razu zaopatrywać się w sklepie ze sprzętem laboratoryjnym, a wystarczy dobry sklep z wyposażeniem kuchennym lub to co mamy pod ręką 🙂 Produkcja własnych kosmetyków jest zajęciem przynoszącym satysfakcję, choć często też wymagającym. Początki bywają trudne, ale też fascynujące. Dlatego nie zrażaj się, zwłaszcza jeśli wszystko początkowo przebiega zgodnie z Prawem Murphy’ego.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *