krem z witamina c

Krem z witaminą C

Dziś będzie mowa o jednej z witamin o silnych właściwościach przeciwutleniających. Na Polskim rynku istnieje ogromna ilość wyrobów kosmetycznych z jej udziałem, a krem z witaminą C nie jest wcale produktem trudno dostępnym. Wkraczając do świata witamin musimy wyjaśnić pokrótce czym one są i jaką rolę pełnią w naszym organizmie. Witaminy są to związki pochodzenia organicznego. Są one niezbędne dla prawidłowego działania naszego organizmu. Związki te są związkami egzogennymi, czyli związkami które muszą być dostarczane np. z pożywieniem, ponieważ organizm sam ich nie wytwarza. Witaminy dzielą się na rozpuszczalne w wodzie i rozpuszczalne w tłuszczach. Witamina C jest to dokładnie kwas L-askorbinowy i należy do grupy witamin rozpuszczalnych w wodzie. Zwykle otrzymywana jest sposobem wynalezionym w 1934 roku przez Reichsteina i jego współpracownika Grüssnera.

Wykorzystanie i działanie witaminy C

Dzięki swoim właściwościom przeciwutleniającym jest ona szeroko stosowana w medycynie jak i kosmetyce. Skupmy się na kosmetyce w której stosowana jest często w pochodnych formach. Do najpopularniejszych należy glukozyd askorbylu, czy też palmitynian askorbylu. Są one najodpowiedniejszymi formami ze względu na zachowane właściwości przeciwutleniających, ale także uzyskania rozpuszczalności w lipidach. Sam kwas askorbinowy w celu lepszego wchłaniania przez skórę zamykany jest w liposomach (są to pęcherzyki wody otoczone warstwami lipidów) lub w emulsji. Sama witamina C aplikowana na skórę w różnych postaciach spowalnia starzenie się skóry, rozjaśnia ją i wyrównuje kolor. Ponadto chroni ją przed negatywnym działaniem światła słonecznego. Poprawia działanie naczyń krwionośnych. Przyczynia się do syntezy ceramidów, czyli związków lipidowych odpowiedzialnych za elastyczność skóry, tworzenie wodoszczelnej powłoki oraz utrzymanie odpowiedniej temperatury naszego organizmu. 

Najistotniejsza w wykorzystaniu kremów z witaminą C jest jej regularna aplikacja. Stosowanie takich preparatów powinno trwać minimalnie 90 dni. Istnieją badania, które wykazały iż regularne stosowanie w przeciągu 6 miesięcy kremu z kwasem askorbinowym o stężeniu 5 proc. wpłynęło diametralne na wygląd skóry, poprawiając ją wizualnie oraz biochemicznie.

Jak zrobić krem z witaminą C?

Chcąc stworzyć własny krem z witaminą C należy pamiętać, iż:

– 5% to graniczne stężenie, które jest stabilne w kremach;

– Kwas askorbinowy jest stabilny przez około 6 miesięcy;

– Takiego kremu nie powinny stosować osoby o wrażliwej skórze;

– Osoby o wrażliwej skórze mogą stosować MAP, czyli magnezową formę fosforanu askorbylu.

Źródła:

www.virtualbeauty.co.nz/vitamin-c-in-cosmetic-formulations/

www.wikipedia.org/wiki/Witaminy

www.wikipedia.org/wiki/Kwas_askorbinowy

S. Winkler: Charakterystyka kwasu askorbinowego w wyrobach kosmetycznych i produktach leczniczych. Kosmetologia Estetyczna, 2019, 8 (6).

www.wikipedia.org/wiki/Ceramidy

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *